1. β-glukan z Pleurotus ostreatus a jeho imunomodulační potenciál

MUDr. Jakub Pecl, MBA - Pediatrická klinika, Fakultní nemocnice Brno 
PharmDr. Jana Matušková - lektorka dispenzační práce

Pleuran je odborný termín pro β-(1,3/1,6)-D-glukan, který je klíčovým biologicky aktivním polysacharidem získaným z hlívy ústřičné. 
Biologická aktivita houbových β-glukanů je úměrná čistotě a závisí i na způsobu jejich izolace. Proto se v přednášce zaměříme na vysoce purifikovaný standardizovaný komplex biologicky aktivních polysacharidů (BAP) na bázi pleuranu, který se získává patentovanou izolací z Pleurotus ostreatus. 
Nejnovější poznatky v oblasti imunologie potvrdily, že i vrozená imunita má schopnost určité formy paměti, tzv. "trénované imunity". Tento "imunitní trénink" vede k rychlejší a intenzivnější obraně organismu při následné infekci způsobené různými patogeny, ale také ke zlepšení prezentace antigenu a stimulaci specifické imunity.
Prezentované imunomodulační účinky, potvrzené na úrovni EBM (medicína založená na důkazech), se vztahují k uvedené kvalitě/charakteristice pleuranu. Jak otevřené, tak dvojitě zaslepené, placebem kontrolované studie u dětí i dospělých s recidivujícími respiračními infekcemi potvrdily preventivní účinek pleuranu na výskyt a intenzitu recidivujících virových a bakteriálních infekcí u dětí. 
Výsledky pozorování v různých evropských zemích prokázaly snížení celkového počtu infekcí a nižší frekvenci výskytu různých podtypů infekcí horních a dolních cest dýchacích (např. nachlazení, laryngitida, zánět středního ucha, zápal plic). Publikované klinické studie potvrdily, že pleuran splňuje kritéria účinné a bezpečné imunomodulační látky na přírodní bázi.
Správně zvolená a načasovaná imunomodulace založená na tréninku imunity je proto vhodnou prevencí nejen při opakovaných respiračních infekcích, ale i u celkově oslabeného organismu z důvodu působení různých rizikových faktorů (alergie, psychická a fyzická zátěž apod.).

2. Terapeutický potenciál přírodních i fyziologických látek – zajímavosti, mýty, fakta

Mgr. Tereza Zemánková - vyučující odborných předmětů oboru Diplomovaný farmaceutický asistent SZŠ a VOŠZ Ostrava

Výzkum terapeutického potenciálu rostlinných, živočišných a tělu vlastních látek otevírá zajímavé možnosti v léčbě široké škály onemocnění. Rostliny, jako je eukalyptus s jeho mukolytickými a spasmolytickými účinky, nabízí efektivní léčbu respiračních poruch. Částečně hydrolyzovaná guarová guma s vlastnostmi dietní vlákniny podporuje střevní mikrobiom a trávení, čímž se stává užitečnou při syndromu dráždivého tračníku. Mezi živočišné produkty s významným terapeutickým uplatněním patří vitamín B12. Jeho dostatečný příjem je zvlášť důležitý pro vegany a vegetariány a kolem jeho forem existuje mnoho mýtů. Močovina, látka produkovaná v lidském těle, nachází uplatnění v dermatologii a kosmetologii pro své hydratační a regenerační vlastnosti. Je také jednou z nejpoužívanějších složek dermatologik i kosmetických přípravků. Přednáška představí zajímavosti a méně známé skutečnosti o těchto látkách, včetně jejich terapeutického potenciálu, bezpečnosti a praktického využití v moderní medicíně.

3. Zásady a praktické aspekty farmakoterapie v těhotenství a při kojení

doc. MUDr. Jiří Slíva, Ph.D. - Ústav farmakologie, 3. LF UK, Praha

Farmakoterapie je velmi účinný nástroj léčby. Bohužel však pouze cca 5 % dostupných léčiv má k dispozici relevantní data o bezpečnosti (případně též účinnosti) u těhotných nebo kojících žen. Běžnou realitou je, že tyto ženy jsou obvykle z klinických studií vylučovány (včetně studií bioekvivalenčních), navzdory faktu, že vývoj nových léčivých přípravků akceleruje. Analogicky výzkum farmakoterapie pro onemocnění specifická pro těhotenství nebo perinatální indikace – včetně fetálních – je rovněž velmi omezen. Přitom v běžném životě i těhotné a kojící ženy onemocní a my jsme konfrontováni s téměř Hamletovskou otázkou "podat či nepodat", neboť v SPC jsme často odkazováni na náš důvtip a vlastní racionální úvahu. 
V přednášce budou shrnuty základní aspekty farmakoterapie v těchto specifických populacích žen z pohledu fyziologického, farmakologického a klinického. Zmíněn bude pohled klíčových regulačních autorit a v neposlední řadě bude na příkladech zmíněna možná farmakoterapie vybraných patologických stavů (zácpa, průjem, hemoroidy, kašel, pálení žáhy, mykózy atp.)."

Fytofarmaka: rostliny nebo léky?

PharmDr. MVDr. Vilma Vranová, Ph.D. -  Ústav aplikované farmacie FAF MUNI Brno

Je v tom rozdíl? Liší se vlastnosti léků a doplňků stravy i když obsahují „stejnou“ rostlinu?  Co o tom říká česká legislativa? Jaká je kontrola kvality jednotlivých druhů přípravků, pokud jde o obsažené látky?
A mohou být i rozdílné interakce a nežádoucí účinky léčivých přípravků a doplňků stravy? 
Podíváme se na nejdůležitější známé interakce rostlin a přípravků z nich s často užívanými léky.

Augmentační farmakologické strategie při asistovaném samoléčení bolestí zad

PharmDr. Bc. Hana Kotolová, Ph.D. -  Ústav farmakologie a toxikologie, Farmaceutická fakulta, Masarykova univerzita, Brno

Bolest zad je jedním z nejčastějších důvodů pro vyhledání odborné pomoci, a to nejen v ambulanci lékaře, ale také v lékárně. Ve většině případů se jedná o jednoduchou. nespecifickou bolest zad, která je vhodným příkladem pro asistovanou samoléčbu, tedy samoléčbu pacientům ve spolupráci s lékárníkem.
Léky volby při nespecifické bolesti zad jsou nesteroidní antiflogistika (NSA). Jejich velkou výhodou je jak dobrý analgetický, tak patofyziologicky odůvodněný antiflogistický efekt. Společným mechanismem účinku je inhibice cyklooxygenázy, a tím ovlivnění tvorby eikosanoidů. S ovlivněním tvorby eikosanoidů jsou spřaženy jak žádoucí léčebné efekty, tak i nežádoucí účinky. Vzhledem k tomu Evropská léková agentura, SUKL a odborné společnosti upozorňují na potřebu podávat NSA v co nejkratším čase a nejnižších dávkách. Uvedený požadavek lze splnit vhodně zvolenou adjuvantní terapií, zejména kombinací NSA s vitamíny skupiny B (B1, B6, B12), které zesílí analgetický efekt NSA a umožní tak zkrátit dobu léčby a celkovou dávku použitých NSA. Vitamíny skupiny B mají kromě analgetického efektu i neuroregenerační účinek, pokud jsou podávány dlouhodobě a v dostatečně vysokých dávkách. Jsou účinné na somatickou i neuropatickou bolest a jejich adjuvantní analgetický efekt byl prokázán ve více klinických studiích, a to nejen v kombinaci s NSA, ale i s jinými analgetiky, včetně opiátů a také v kombinaci s kortikoidy.

Systematika sladidel jako náhražek cukru (bulk/high potency sweeteners) a přehled možných klinických aplikací těchto sladidel  (aneb sladká chuť může i léčit)

PharmDr. Milan Krajíček -  K2Pharm s.r.o.

Sladidla s vysokou účinností (high potency sweeteners) byla ještě v nedávné minulosti považována za inertní sloučeniny s lahodnou sladkou chutí, ale bez farmakologických efektů. Nedávné výzkumy však naznačují, že většina z této skupiny sladidel má významné biologické účinky, které mohou ovlivňovat lidské zdraví či nemoci. Také bylo málo známo o možných interakcích se syntetickými léčivy. Představíme si některé nejvýznamnější, které lze v medicínské praxi využít.